(Pārpublicēts no avīzes “Latvietis Latvijā” saīsināti)
Šis instinkts visvairāk izpaužas tautas dzīves ekstrēmos apstākļos un it sevišķi apstākļos, kad apdraudēta ir tautas pastāvēšana nākotnē. Tādos apstākļos tautas arhetips nosaka visu tautas gribu un apziņu.
Arī tad, kad tautas pastāvēšana netiek apdraudēta, nacionālisms ir pašvērtība, jo nacionālisms ir kopības un vienprātības apziņa. Tas pretstatā sociālismam neaicina šķiras uz šķiru cīņu, bet gan uz izlīgumu. Nacionālisms regulē cilvēku savstarpējās atttiecības, pamatojoties uz tradīcijām, ieradumiem un citām nacionālajām vērtībām. Nacionālisms nozīmē vienotu vērtību skalu, kas ir nepieciešama katras sabiedrības stabilitātei.
Nacionālisms kalpo arī kā informācijas filtrs. Mūsdienās, kad cilvēks pakļauts haotiskas un bieži vien pretrunīgas informācijas iedarbībai, nacionālisms ļauj cilvēkam orientēties daudzo ideoloģiju un reliģiju jūklī.
Civilizēts un organizēts nacionālisms mums ir vajadzīgs arī, lai izvairītos no etniskiem konfliktiem.
Etniskais konflikts ir viena no sociālo konfliktu formām, un tā pamatā ir etniskās pašsaglabāšanās tendence. Pie etniska konflikta noved etniski pretrunīga situācija. Latvijā etniskās situācijas pretrunīgums tika iedibināts PSRS laikā ar masveidīgu migrantu iepludināšanu. Tas latviešos radīja priekšstatu par migrantu kā par patērētāju bez tēvzemes, kas ir vienaldzīgs pret zemi, kurā tas ir ieradies kā nelūgts viesis.
Etniskais konflikts vispirms pastāv latentā formā. Šādas situācijas ilgstoša pastāvēšana etniskajā telpā ar lielu varbūtību var novest pie atklāta konflikta.
Pretrunīgas etniskās situācijas pazīmes ir šādas:
1. Etnodemogrāfiskā balansa izjaukšana.
2. Etniskās grupas politiskā organizēšanās.
3. Spontānas etnisko grupu akcijas mītiņu, piketu un citu protestu veidā.
Kā redzam, viss Latvijā jau ir – gan nenormāls etnodemogrāfiskais balanss, gan krievvalodīgo politiskā organizēšanās, gan arī mītiņi un piketi. Tāpēc šādos apstākļos svarīga ir etnisko pušu organizēšanās un dialogs. Vissliktākais padomdevējs te ir akls naids un atriebības, un vardarbības alkas, kas ved pie difūziem konfliktiem, upuriem un problēmas risinājumu tikai sarežģī. Tāpēc mēs uzskatām, ka latviešu tautas un latviešu kultūras nākotnes labā, kā arī etniskā miera labā nepieciešams nekavējoties izstrādāt valstisku programmu latviešu procentuālā sastāva palielināšanai. Tādā programmā ir jābūt ieinteresētiem arī cittautiešiem, ja vien viņi patiesi ciena to tautu un kultūru, kuras zemē ir ieradušies, lai dzīvotu. Pie pietiekama pamatnācijas procenta pamatnācija var atļauties visas tās garantijas, kas nepieciešamas mazākumtautību kultūras saglabāšanai, veicināšanai un pat aizstāvēšanai, kā tas ir ar lībiešu valodu un kultūru Latvijā, jo tādos apstākļos mazākumtautība neapdraud pamatnācijas eksistenci un kultūru.
Nodarboties ar visiem šiem jautājumiem būtu nacionālo partiju uzdevums. Diemžēl tās ir mazskaitlīgas, sašķeltas un tāpēc nespēj būt par pietiekamu pretsvaru reformkomunistu dibinātām liberālajām partijām. Tāpēc ļoti svarīga šī lielā uzdevuma priekšā ir nacionālo sīkpartiju apvienošana vienā partijā ar vienu nosaukumu, vienotu programmu un taktiku.
K. Krūmiņš (partija “Tēvzemes mantojums”)
18.03.2018.